Savunma Binaları

Clash of Clans Savunma Binaları

Clash of Clans oyununda savunma binaları ve duvarları mutlaka geliştirmelisiniz. Düşmanın ne zaman ve nereden saldıracağı hiç belli olmaz. Stratejinizi öyle bir yapmalısınız ki savunma binalarınızı ve duvarlarınızı ona göre konuşlandırmalısınız. Aksi takdirde düşmanın köyünüzü toz duman haline getirip ganimetlerinizi çalmasına hazır olun.

 

SAVUNMA BİNALARI

 • Duvar: Düşmanı oyalamaya yarar fakat duvar yıkıcılar tarafından kolaylıkla yıkılabilir. Domuz binicileri duvarların üstünden atlayabilir.Ve madenci altından geçebilir.Atlama büyüsü tarafından üzerilerinden atlanabilir.4 adet deprem büyüsü ile yıkılabilir. En yüksek duvar 12 seviyedir.
 • Top: Oyunun İlk savunma birimidir. Karadan gelen saldırıları önleyebilir.En yüksek 14 seviyedir.
 • Okçu Kulesi: Toplara göre menzili uzundur ve hem havadan hem karadan gelen saldırıları önleyebilir. En yüksek 14 seviyedir.
 • Hava Savunması: Oyunun en önemli savunma birimlerinden biridir. Güçlü hava saldırılarına karşı kullanılmaktadır. Uçan birimlere ciddi zararlar verebilir. En yüksek 8 seviyedir.
 • Büyücü Kulesi: Hem karadan hem havadan gelen saldırıları önleyebilir. Alan tesirli vuruşu ile birçok askeri aynı anda yok edebilir. En yüksek 11 seviyedir.
 • Havan: Oyunun en güçlü savunma birimlerinden biridir. Ciddi hasar verir ve okçu, barbar, sihirbaz gibi canı düşük askerleri 1-2 vuruşta yok eder. Fazla yakınına atış yapamaz.En yüksek 10 seviyedir.
 • Bomba: Saldırgan askerlere hasar verir. Birden fazla bomba yan yana yerleştirildiğinde ciddi miktarda hasar verir. En yüksek 6 seviyedir.Birden fazla düşmana hasar verebilir.
 • Yaylı Tuzak: Karada yürüyen düşmanları havaya fırlatarak savaş dışı bırakır. Ancak okçu kraliçe, barbar kral, büyük koruyucu P.E.K.K.A, golem ve hava birimleri üzerinde işe yaramaz. En yüksek 5 seviyedir.
 • Hava Bombası: Uçan birimler için alan tesirli bir tuzaktır ama şifacıya etki etmez. En yüksek 4 seviyedir.
 • Hava Patlatıcı: Uçan birimleri, hava püskürterek uzaklaştırır.En yüksek 6 seviyedir.
 • Noel Darbesi: Noel darbesi, yılbaşında eklenen bir tuzaktır. Hediye paketidir.
 • Balkabağı Bombası: Balkabağı bombası, cadılar bayramında normal bombalar gücünde olan bir bombadır.
 • Gizli Tesla: Düşman kendisine yaklaşana kadar gözükmez. Ortaya çıktığında elektrikle düşmanları yok eder ve hem karadan hem havadan gelen birimleri vurabilir. Gizli Tesla düşman yakınına yaklaşmadığı durumda köyün %51 oranı yok edildiği zaman otomatik olarak ortaya çıkar. Çünkü köyü %100 yok edebilmek için Gizli Teslaları da yıkmak gerekir. P.E.K.K.A’lara 2 kat daha fazla hasar verme özelliği kaldırılmıştır. En yüksek 8 seviyedir.
 • Dev Bomba: Patladığında küçük bir alanda bulunan tüm birimleri etkiler. Yaban domuzu binicilerine 1.5 kat daha fazla hasar verir. En yüksek 4 seviyedir.
 • Güdümlü Hava Mayını: Verdiği hasar çok yüksektir. Ejderha gibi uçan birimlere ciddi zarar verir (dalkavuklar ve şifacılar üzerinde etkisi yoktur). Hava Bombası gibi alan hasarı vermez. En yüksek 3 seviyedir.
 • İskelet Tuzağı: Açıldığında içinden iskelet çıkartan bir tabuttur. Yükselttikçe içinden çıkan iskelet sayısı artar. Havayı veya karayı savunacak şekilde ayarlanabilir. En yüksek 3 seviyedir.
 • X-Yayı: Oldukça güçlü bir savunma birimidir. Uzun menzildeki kara birimlerine veya kısa mesafedeki kara ve hava birimlerine nişan alacak şekilde ayarlanabilir. İksirle çalışır, içindeki iksir bittiğinde çalışması için tekrar doldurulması gerekir. En yüksek 4 seviyedir.
 • Cehennem Kulesi: Oyunun son ve en güçlü savunma birimidir. Alev püskürtür ve aynı hedefe ne kadar çok odaklanırsa verdiği hasar katlanarak artar. Yerdeki ve havadaki tüm birimleri vurabilir. Ejderha, golem, P.E.K.K.A gibi canları yüksek birimleri çok kısa bir sürede öldürebilir. X-Yayı gibi yakıtla çalışır fakat X-Yayının aksine kara iksir yüklenerek çalışır. Aynı zamanda tek hedef ve çok hedefe ayrı ayrı hasar verme özelliğine sahiptir, bu modlara ayrı ayrı alınabilir ancak gücünün odaklandığı asker üzerinde sürekli artması sadece tek askere hasar verme modunda geçerlidir. En yüksek 4 seviyedir.
 • Taktik Avcı Uçağı Ağır Silahı: “Köy Binası 11” güncellemesiyle gelen bu bina iksirle çalışır. Menzili 7-50 karodur. Alan tesirli saldırı yapar. Favori hedefi golemdir. Havaya üst üste 300 hasar götüren 3 fişek fırlatır. Her ne kadar güçlü görünsede çok yavaş çalışır.
 • Kahramanlar: Barbar Kral en fazla canı olan karakterdir. En fazla 45 seviye olabilir. Özel hamlesi “Demir Yumruk”, 5. seviyede açılır canını yeniler ve daha fazla hasar verir. Okçu kraliçe çok fazla vurur canı azdır en fazla 45 seviye olur. Hamlesi “Kraliyet Pelerini”dir. 5. seviyede açılır. Hasar verir ve görünmez olup can yeniler (Barbar Kral’da barbar çağrılır, ve Okçu Kraliçe’de okçu çağrılır.) Büyük Koruyucu belediye binası 11’de açılır. Barbar kral ve okçu kraliçe kara iksir ile alınırken büyük koruyucu iksirle alınır. Gücü sonsuz kitaptır. Büyük koruyucu saldırdığında etrafında olan askerleri yapılan saldırıdan korur. Örneğin 50 can götüren top 38 can götürür. Özel gücünü kullanınca ise etrafındakilere hiçbir şey olmaz. Ancak bu çok kısa sürer. Köy savunurken ise klan kalesinden çıkan birlikleri ve iskeletleri korur. Savunurken taş heykele dönüşür. Büyük koruyucu diğer kahramanlar gibi yürümez. Uçar ve duvarlardan atlar. 20 seviye olabilir. Saldırı menzili o kadar uzundur ki kısa menzilli binalara (örneğin büyücü kulesi) vururken onlar ona vuramaz. Not: Kahramanlar ölmez, canları azalır. Uyuyarak iyileşirler.
 • Bomba kulesi: İskeletin bomba atmasıyla alan hasarı veren savunmadır.Yok edildiğindede alan hasarı verir.Yıkılınca bir atışlık hasarın üç katı hasar verir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın